Uzay ile ilgili 13 Şaşırtıcı Bilgi

Uzay ile ilgili 13 ŞAŞIRTICI BİLGİ

Uzay kelimesi hayatımızda birçok kez rast geldiğimiz bir kelimedir.Peki nedir bu uzay? Uzay , nesnelerin ve olayların göreceli bir konuma ve yöne sahip olduğu sınırsız üç boyutlu kapsamdır(daha basitçe var olan her şeyi içine almış olan sonsuz boşluk).Modern fizikçilere göre fiziksel uzay üç doğrusal boyutta düşünülsede uzay-zaman olarak bilinen sınırsız dört boyutlu bir sürekliliğin parçası olarak görürler.Peki uzay neresidir?

Uzay ,Evrenimizdeki tüm asteroitlerin, kuyruklu yıldızların, gezegenlerin, yıldızların, güneş sistemlerinin ve galaksilerin bulunduğu yerdir.Ve içerisinde bunca gezegenleri,yldızları,astroitleri vs. bulundurmasına rağmen uzay boşluktur. Maddesiz ortamdır.Gerçekten inanılmaz değil mi? Evrendeki trilyonlarca nesnesi ile muazzam büyüklüğü,insan beyni için neredeyse anlaşılamaz. Uzayın tanımı bile bu kadar inanılmazken içindekileri düşünebiliyor musunuz? İşte uzayla ilgili “vay be” dedirten 13 sıradışı bilgi!

1-Aya giden astronotların ayak izleri 100 milyon yıl boyunca orada kalacak. Peki nedir bunun nedeni? Bildiğimiz üzere ayın herhangi bir atmosferi yoktur bu nedenle de yüzeyi aşındıracak rüzgar olmaz.Bu da ayak izlerinin uzunca bir süre(100 milyon yıl kadar)orada kalacağı anlamına geliyor.

2-Venüste bir gün bir yıldan uzundur. Bunun nedeni ise venüsün bir gününü(kendi ekseni etrafında dönüşünü) 243 dünya günü gibi yavaş bir sürede tamamlamasıdır.Güneşin etrafındaki bir tam turu ise 225 dünya günüdür.Ve bu da venüsteki 1 yılı venüsteki bir günden 18 gün daha az yapar.

3-Uzayda yüzen su var! Gökbilimciler, yaklaşık 10 milyar ışıkyılı uzaklıkta, -Dünya okyanuslarındaki su kütlesinin 140 trilyon katı kadar- devasa bir su buharı bulutu buldular. Bu da onu şimdiye kadar bulunan en büyük su keşfi yapıyor.

4-Ay bir zamanlar dünyanın bir parçasıydı. Bir teoriye göre dünya genç bir gezegenken ona dev bir cisim çarptı ve bu çarpışma sonucunda , dünyanın bir parçası kırıldı ve ayı oluşturdu . Bu parça daha sonra, yerçekimi kuvvetinin bir sonucu olarak Dünya’nın etrafında dönmeye başladı.

5- Güneş’in kütlesi, Güneş sisteminin% 99,86’sını kaplar.

6-Her yıl yaklaşık araba büyüklüğünde bir astroid dünya atmosferine girer ancak bize ulaşamadan (sürtünme dolayısıyla) yanar.

7-Evrendeki yıldızlar dünya üzerindeki tüm kum tanelerinin toplamından daha fazladır. Hatta her bir kum tanesi başına yaklaşık 10 bin yıldız düşer.

8- Marsta gün batımı mavi görünür.

9- Uranüs aslında yana yatık! İlk bakışta sıradan mavi bir top gibi görünse de yakından incelendiğinde oldukça tuhaf görünüyor. Bilim adamlarının tam olarak çözemediği nedenlerle gezegen diğer gezegenler gibi sağa veya sola doğru dönmüyor. En olası açıklama, eski geçmişte bir veya daha fazla titanik çarpışma yaşamış olmasıdır.Her durumda, eğim Uranüs’ü güneş sistemi gezegenleri arasında benzersiz kılıyor.

10-jüpiterin kırmızı lekesi küçülüyor.Büyük kırmızı leke olarak bilinen, 1600’lerden beri gözlemlenen lekenin küçülmesinde yüzyıllardır -tam olarak bilinmeyen nedenlerle -şiddetlenen fırtınanın parmağı olabileceği düşünülüyor. (jüpiter güneş sisteminin en büyük fırtınasına evsahipliği yapıyor)

11-Dokuzuncu gezegen nerede? Güneş sisteminin kenarında çok büyük bir gezegen olabileceği tahmin ediliyor. Ocak 2015’te, California Teknoloji Enstitüsü gökbilimcileri Konstantin Batygin ve Mike Brown, matematiksel hesaplamalara ve simülasyonlara dayanarak, Neptün’ün çok ötesinde gizlenen dev bir gezegen olabileceğini duyurdu.şu anda teorik”dokuzuncu gezegen” i arıyorlar. Bulunması en azından onyıllar alabilirmiş.(tabi gerçekten oradaysa).

12-Neptün güneşten aldığından daha fazla ısı yayar. NASA, ısı kaynağı ile bulut tepeleri arasındaki sıcaklık farkının eksi 260 derece Fahrenheit (eksi 160 santigrat derece) olduğunu tahmin ediyor.

13-Satürn’ün altıgen şekilli bir fırtınası var. Neden altıgen olduğu tamamen bir sırdır. Ama en azından on yıllardır, hatta yüz yıllardır orada olduğu tahmin ediliyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir