Oscar Ödülü

     Oscar Ödülü

     Hemen hemen her sene oscar ödülünün adını duyarız. Bir asıl adı akademi ödülleri olan bu ödül, film endüstrisindeki sanatsal ve teknik başarılara verilen ödüllerdir.Kaliforniya merkezli Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından yılda bir kez verilen bu ödül nedir, adını nerden almıştır hiç merak ettiniz mi?

Ölçüleri Büyük Boy: 22.5 cm. Büyük Platform: 8.5 cm x 8.5 cm x 5.5 cm  olan bu heykelin ismi 1939 yılına kadar resmi olarak oscar değildi. Peki nasıl oscar oldu? Söylenenlere göre Bette Davis’in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson a benzetmesi sonucunda, bir başka söylentiye göre ise  Akademi’nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick’in heykelciği amcası Oscar’a benzettiği için ödülün adı Oscar oldu.

Peki neyi temsil ediyor? Bir haçlı kılıcını bir makara üzerinde tutan Art Deco tarzında yapılmış bir şövalyeyi gösteriyor . Beş sözcü, Akademi’nin orijinal kollarını temsil ediyor: Aktörler, Yazarlar, Yönetmenler, Yapımcılar ve Teknisyenler.

     İlk Oscar Ödülleri töreni, 16 Mayıs 1929’da yapıldı  ve ilk kez 1953’te televizyonlarda  yayınlandı. İlklerden olabilmek çok  büyük bir ayrıcalıktı. Örneğin “En İyi Erkek Oyuncu” dalındaki Oscar ödülünün ilk sahibi, 1927 yapımı “The Way of All Flesh” (Tendeki Şeytan) ve bir yıl sonra çekilen “The Last Command” (Son Emir) filmlerindeki rolüyle Alman oyuncu Emil Jannings oldu. Jannings, daha sonra Naziler için propaganda filmlerine de imza atacaktı. “En İyi Film” kategorisinin ilk Oscar’ı ise William H. Wellman’ın yönettiği ve Gary Cooper’in yıldızının parladığı “Wings” (Kanatlar) filmine verildi. O zamanlar günümüze kıyasla törenler çok heyecanlı sayılmazdı.  Bunun sebebi ise ödül sahiplerinin aylar öncesinden açıklanmasıydı.

Her ödülde olduğu gibi bu ödülü alabilmek için de bazı şartlar var tabiiki.  Adayların, her üyenin kendi alanlarında sinema sanatları ve bilimlerinde üstünlük sağlaması, niceliksel standartları da karşılaması gerekir. Yazarların, yapımcıların ve yönetmenlerin isimlerine en az iki sinema kredisi vermeleri gerekir.  Oyuncular ise en az üç filmde senaryo yazmış olmalıdır. Sanat yönetmenleri veya görsel efekt süpervizörleri gibi teknik branşlardaki adaylar kendi alanlarında belirli bir yıl boyunca aktif olmalıdır.

Oscar ödülü almış bazı film ve oyunculara örnek vermek gerekirse; İngilizce olmayan ve en iyi film ödülünü alan ilk film olma özelliğini taşıyan Parazit 92. Oscar ödülünün sahibi oldu. Bir oyuncu örnek verecek olursak da, Luise Rainer’ı verebilirizç. Alman oyuncu En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü üst üste iki yıl kazanmış ilk kişi.

Değerine gelecek olursak da bir Oscar heykelciğinin yapım maaliyeti yaklaşık 400 dolar (yaklaşık 3,2 bin TL). ancak bu heykeli satmak mümkün değil. Ancak akademiye sembolik bir rakam ile geri verilebiliyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir