nedir bu dejavu?

DEJAVU NEDİR?

   Dejavu yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görme hissiyatına verilen addır. Hemen hemen hepimizin hayatında çoğu kez yaşamış olduğu dejavu, fransızca kökenlidir. déjà ve voir kelimelerinden oluşmaktadır.kelimenin türkçe karşılığı ise “daha önce görüldü “ dür. En çok görüldüğü yaşlar 15 ila 25 yaşları arasındadır.dejavu yaşadığmızda genellikle ; ”bu anı daha önce yaşamıştım”,”sanki burayı daha önce gördüm” söylemlerinde bulunuruz.

Her ne kadar hastalıksal bir sorun veya durum gibi gözükse de aslında dejavu ( sık sık görülmedikçe)  hastalık değildir. beynin işleyişindeki küçük bir anomaliden kaynaklanmaktadır. bazı insanlara göre dejavu; şizofreni, anksiyete bozukluğu ve depresyon hastalıklarına sahip olan kişilerde daha sık görülür. Ancak bunun üzerine yapılan araştırmalarda dejavunun bu tarz hastalıklarla bir ilişkisi olmadığı ortaya konuldu. En çok görülen kişilerin epilepsi hastaları ortaya çıktı.

İlk kez 1876’da Fransız Fizikçi Emile Boiraç tarafından kullanılan dejavu kavramı, bilim literatüründe ise 1928’de Edward Titchener’in Bir Psikoloji Kitabı isimli eserinde tanımlanmıştır.

Peki dejavu neden olur?

Bilimsel açıklamalarda dejavunun, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması ,bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için geç algılayan taraf olayı önceden yaşamış gibi olur. Sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanmaktadır.

Dejavuyu tetikleyen etkenlerden birininde seyahat etmek olduğu bilinmekte.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir