Gezegenler

Gezegenler

Öncelikle “gezegen nedir?”,” bir gök cisminin gezegen olabilmesi için gereken şartlar nelerdir?” sorularına kısa birer cevap verelim.     Gezegen veya bir diğer adıyla seyyare bir yıldızın etrafında dolanan gök cismidir.

Ve bir gök cisminin gezegen olarak tanımlanabilmesi için gereken şartlar,

-Bir yıldızın çevresinde dolanan, başka bir gezegenin uydusu olmayan,

-Sabit bir şekle sahip olmasını sağlayacak,yeterli kütle çekim kuvveti doğuracak kütleye sahip olan(bu kütlelerin enerji üretmeye yeterli olmaması gerekir),

-Sahip olduğu kütlenin, yörüngesindeki gök cisimlerinin toplam kütlesinden fazla olması gerekir.

İşte samanyolundaki bazı gezegenler hakkında kısa bilgiler.

1-Merkür: Güneş Sistemindeki en küçük gezegendir. Bu küçüklüğüne karşın en yoğun ikinci gezegendir. Atmosferi bulunmayan Merkür’ün Güneş Işığı alan bölgelerinin sıcaklığı dünyaya oranla oldukça fazladır.

 

2-Venüs: Halk arasında Çoban Yıldızı olarak da bilinir. Güneş battıktan sonra veya doğmadan önce gözlemlendiği için Akşam Yıldızı ya da Sabah Yıldızıda denildiğini duyabiliriz. Ekvatorda ki  yüzey sıcaklığı Güneş Sisteminin diğer gezegenlerine göre oldukça fazla olan(750 K) gezegenin, yoğun bir atmosferi vardır.

 

3-Mars: Dünya hacminin yaklaşık %15 i kadar bir hacme sahip olan gzegene kırmızı –turuncu rengini veren demir oksit bileşiğidir. Kutup bölgelerinde buz kütleleri olan mars gezegeni, aynı zamanda Güneş Sistemindeki en büyük yükseltiye sahiptir.

 

4-Jüpiter: Hacim ve kütle açısından Güneş Sistemindeki en büyük gezegendir. Kütlesinin büyük bir kısmı, hidrojen ve helyumdan oluşurken merkezinde demir vb. ağır elementlerden oluşan bir çekirdek bbulunur. Atmosferi; hidrojen, helyum, metan ve amonyak benzeri maddeler içerir. En bilindik uyduları; Calista ( kalista), Ganymede ( ganimed), Ruropa ( yuropa) ve İo ‘dur.

 

5-Satürn: Çıplak gözle görülebilen bu gezegen, yoğun olarak hidrojen ve helyumdan  oluşur. Bu nedenle Jüpiter’e benzemektedir. Diğer dev gezegenler gibi halkaları olan Satürn’ün en bilinen uyduları; Rhea(rea), Ritan, Phoebe (fibi) ve Calypso(kalipso) ‘dur

 

6-Uranüs: Güneşe en yakın 7. gezegendir. Satürn kütlesi bakımından Güneş Sisteminde 4. Sırada yer alıyor. 1781 yılında William Herschel tarafından keşfedilen gezegen  en büyük yörünge eğikliğine sahip gezegendir.

 

7-Neptün: Güneşe en uzak gezegen olan Neptün , diğer gezegenlerin aksine varlığı matematiksel olarak keşfedilen ilk ve tek gezegendir. Yapısal olarak Uranüs’e benzeyen gezegenin en büyük uydusu Triton’dur.

tabloda ise;

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir