Engin Suların Harikulade 9 Canlısı

Engin Suların Harikulade 9 Canlısı

Okyanuslar ve denizler, milyonlarca türe ev sahipliği yapmaktadır. Bazıları tam anlamıyla kalabalığın arasından sıyrılacak kadar benzersizdir.

Columbia Üniversitesi’nin Dünya Enstitüsü’ne göre bilim adamları okyanus hakkında bildiğimiz bilgilerin uzay hakkında bildiklerimizden daha az olduğunu söylüyor.Bazı araştırmacılara göre ise su yaşamının %91 i hala büyük bir gizem.

Peki şimdi gerçekten garip ama bir o kadar da güzel deniz canlılarıyla tanışmak ister misiniz? O halde -derin bir nefes aldıysanız- okyanusun derinliklerine dalalım…

1-Enypniastes Eximia:

Enypniastes, bir deniz hıyarı türüdür. Yüzen deniz hıyarı olarak da bilinir. Benzersiz görünüşü nedeniyle başsız tavuk balığı, başsız tavuk canavarı ve İspanyol dansçısı da denilmektedir. Deniz hıyarının boyutu 11 ila 25 santimetre arasında değişiklik  göstermektedir. Aynı zamanda büyüklüğüne göre renk değiştirmektedir. Küçük enypniastlar parlak pembedir ve daha büyük bireyler daha kırmızımsı kahverengi renktedir. Yarı saydamdır ve bağırsağı, özellikle beslendikten sonra vücudundan görülebilir.

2-Mavi Şerit yılan balığı:

Aslında bir müren tütü olan ve yaygın adıyla şerit yılanbalığı veya mavi şerit yılanbalığı olarak bilinen bu renkli hayvanlar, yaşamın hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak siyah, mavi veya sarı renkli görünebilir. Boyları 1 metreye kadar ulaşabilir ve 20 yıla kadar yaşamını sürdürebilir. Maalesef bazen akvaryumlar için yakalanabiliyor ve esaret altında nadiren bir aydan fazla yaşıyorlar.

3-Deniz Tavşanı:

Jorunnafunebrisin parva’yı halk arasında “deniz tavşanı” olarak bilinen, bir türdür. Deniz tavşanları, diğer pek çok nudibranch gibi, toksin içeren süngerleri yerler. Bu toksinler günümüzde kanser tedavisi için kullanılmaktadır.                          Deniz tavşanları, Discodorididae familyasındaki 16 türden biri olarak kabul edilir. Deniz tavşanının Vücudunun her tarafında siyah benekler bulunur ve sarı renktedir.

4-Dirona Albolineata:

Dirona albolineata, yaklaşık 18 cm uzunluğa ulaşabilir. Bu tür, cinsteki diğer türler  gibi yarı saydamdır ve büyük, geniş ve oldukça düz seratadır. Etobur olan bu canlı, genellikle küçük kabuklularla, hidroidlerle, ascidianlarla ve salyangozlarla çok çeşitli avlarla beslenirler. 0 ila 28 m derinliklerde, sığ ve gelgit soğuk sularda bulunabilirler.

5-Janolus Barbarensis:

Janolus barbarensis (önceki adıyla Antiopella barbarensis ), Kaliforniya kıyılarında bulunan iki tür kompleksinin güney üyesidir. Kuzey türü ise Janolus fuscus  olarak adlandırılır. Bu iki Arminacean nudibranch benzer görünseler de, en iyi şu şekilde ayrılırlar:Janolus fuscus tepesi yoktur, yalnızca arka kısmın ortasında ince bir turuncu çizgi vardır.

6-Exocoetus volitans:

Uçan balık olarak da bilinen bu tür Akdeniz’e özgüdür. Yüzgeçleri suyun yüzeyini kırmaya yetecek kadar yüzme hızı oluşturduktan sonra havada süzülebilirler.

7-Noel Ağacı Solucanı:

Aslında bir deniz solucanı olan bu tür, renkli tüyleri nedeniyle denizbilimcileri tarafından noel ağacı solucanı olarak adlandırılmıştır. Üzerlerinde yer alan rengarenk çam ağacına benzeyen dokunaçlarını beslenmek için kullanırlar. Bu dokunaçlar aynı zamanda nefes almalarını sağlamaktadır. Deniz suyu içinde bulunan erimiş oksijeni yine bu şekilde kolaylıkla alabilir.

8-Deniz Anemon:

Deniz anemonları , Actiniaria takımının yırtıcı hayvanıdır. Çoğunlukla renkli görünümlere sahip oldukları için isimlerini karasal çiçekli bir bitki olan anemondan alırlar. Denizanasının aksine, deniz anemonlarının yaşam döngüsünde “medusa” aşaması yoktur.

9-denizyıldızı:

    Her ne kadar çoğumuzun bildiği, alışık olduğu bir canlı olsa da eşsiz bir görünüme sahip olduğu inkar edilemez bir gerçek. Kıyıdan 6000 m derinlere kadar birçok yerde görülebilir. Bu durumda ( güneş ışınlarının ilk 200 metreye kadar ulaşabildiğini göz önünde bulundurursak) gerçekten çok zor şartlarda bile yaşayabilen bir deniz canlısıdır. Denizyıldızlarına üstten bakıldığında, kollar üzerinde çıkıntılar ve ortada bir boşaltım deliği görünür. Kolların ve gövdenin alt tarafında emici ayaklar vardır. Bu ayaklar, denizyıldızının ileri geri hareket etmesini ya da belli bir yüzeye tutunmasını sağlar ve 200 den fazla türe sahiptir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir