Dillerin Oluşumuyla İlgili 5 Teori

Dillerin Oluşumuyla İlgili 5 Teori

İnsan sosyal bir varlıktır. Konuşmayı, iletişim kurmayı sever. Peki iletişim kumamızı sağlayan en önemli etkenlerden biri olan dil nasıl ortaya çıktı? İlk dil neydi?

  William James’in belirttiği gibi, “Dil, düşünceyi iletmek için keşfedilen en kusurlu ve en pahalı araçtır.” Peki bu diller nasıl ortaya çıktı? Bernard Campbell’ın “İnsanlığın Ortaya Çıkışı” nda (Allyn & Bacon, 2005) açıkça belirttiği gibi, “Dilin nasıl ve ne zaman başladığını bilmiyoruz ve asla bilmeyeceğiz.”Yüzyıllar boyu pek çok teori öne sürüldü.Her bir teoriye de meydan okundu,önemsiz kaldı hatta alay konusu bile oldu. Dilin oluşumuyla ilgili en eski ve bir o kadar da yaygın 5 teoriye birlikte bakalım.

1-BOW-WOW TEORİSİ:

Bu teoriye göre dil doğadaki bazı seslerin taklit edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Örneğin havlamak, patlama, şırıl şırıl, guguklu saat vb. Peki bu teorinin yanlış yanı nerede? Bazı kelimeler onomatopoeiktir ve bu kelimeler bir dilden diğerine değişir. Mesela bir köpeğin havlaması brezilya da au au, çinde wang wang şeklinde duyulur. Hatta birçok onomatopoeik kelime yeni kökenlidir ve hepsi doğal seslerden türetilmemiştir.

3-LA-LA TEORİSİ:

Danimarkalı bir dilbilimci olan Otto Jespersen, dilin aşk, oyun ve (özellikle) şarkı ile ilişkili seslerden gelişmiş olabileceğini öne sürdü.Peki bu teorinin nasıl bir yanlışı var? David Crystal’ın bir kitabında dediği gibi  bu teori hâlâ “… konuşma ifadesinin duygusal ve rasyonel yönleri arasındaki boşluğu …” açıklayamıyor.

4-POOH-POOH TEORİSİ:

Bu teori bazı ünlemlerle başladığını öne sürüyor. Orneğin, ağrı ( “Ah!”), Sürpriz ( “Ah!”) gibi.ama bu teoride de atlanamayacak kusurlar var.hiçbir dil fazla ünlem içeremez.  Crystal, “bu şekilde kullanılan tıklamalar, nefes alımları ve diğer seslerin fonolojide bulunan ünlüler ve ünsüzlerle çok az ilişkisi olduğunu ” belirtiyor .

5-YO-HE-HO TEORİSİ

Bu teoriye göre, dil, ağır fiziksel emeğin uyandırdığı homurtular ve horlamalardan gelişti.Ancak bu da dilin bazı ritmik özelliklerini açıklasa da , kelimelerin nereden geldiğini açıklamada yeterli olmaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir