Çok Fazlı Uyku ” Da Vinci uykusu”

Çok Fazlı Uyku “Da Vinci Uykusu”

       Leonardo Da Vinci yani tam adıyla Leonardo Di Ser Piero Da Vinci rönesans döneminin önemli filozofu,  astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Kısacası zekanın ve yeteneğin vücut bulmuş hali desek yanlış olmaz.

       Peki bu parlak zeka için 24 saat ( uykuyu çıkardığımızda yaklaşık olarak 17 saat) yetersiz bir zaman dilimi değil mi? O da bunu düşünmüş olacakki farklı bir uyku yöntemi uygulamış. Bu uyku yöntemi “Da Vinci” uykusu olarak bilinir. Tabii bu yöntemi kullanan başka parlak zekalar da yok değil. Örneğin Nikola Tesla da bu yöntemi kullanmıştır. Tabi her şeyde olduğu gibi bu yöntemde de atlanamayacak bir prüz vardır. Ne varki bu prüz uykunun en can alıcı kısmına gölge düşüremiyor. Neymiş bu can alan kısım? Dediğinizi duyar gibiyim.Bize çağımızın parayla elde edilemeyen ender unsurlarından biri olan zamanı kazandırıyor. Aylar, hatta yıllar.
      Normalde bir insanın 79 yıl yaşadığını varsayarsak bunun 24 yılı uyuyarak geçiyor. Şimdi bir düşünün size yılda fazladan 3 ay kazandıracak! Ee nasıl uygulanıyor bu yöntem? Öncelikle baştan başlayalım. Nedir bu uyku? Veya neden uyuruz?
      Uyku dünyada bulunan tüm memeliler de, kuşlarda, balıklarda görülen doğal dinlenme biçimidir. Çevreyle azalmış etkileşim ile karakterize, doğal olarak tekrar eden bir zihin ve vücut halidir. 4 farklı uyku evresi vardır. Bunlar; 1. Evre,2. Evre,3. Rem uykusu.

1.Evre,uyuklama evresidir. Toplam uyku süresinin % 5’ini oluşturur. Bu evredeyken birini uyandıracak olursanır çok kolay uyanır. Vücut tam olarak gevşememiştir.

2.Evre, 2. aşamada vücut, sıcaklıkta bir düşüş, gevşemiş kaslar ve yavaş nefes alma ve kalp atış hızı dahil olmak üzere daha bastırılmış bir duruma girer. Bu evrede uyandırılmaya çalışılan kişi uyumuş olduğunun farkında olmaz ve olur ki uyumadığını söyler. Toplam uyku süresinin % 45’ini oluşturur.

3.Evre, ,derin uyku olarak da bilinir ve bu aşamadaysa birini uyandırmak daha zordur. Toplam uyku süresinin % 12’sini oluşturur.

4. evre yani rem uykusu, uyanıklığa en yakın evre olarak bilinir. rüyalar bu evrede görülür. Bu evre çocuklarda daha uzun sürer. Yaklaşık her 90 dakikada bir tekrarlanır.  Toplam uyku süresinin %20-25’ini oluşturmaktadır. Ve yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Neden uyuduğumuza gelince Cevabı her ne kadar basit görünse de aslında bu sorunun cevabı bilinememektedir. Chicago üniversitesi uyku araştırmalarından Allan Rechtschaffen uykunun hiç bir fonksiyonu olmadığını tespit etmiştir. Dr. Evans’a göre uykunun tek maksadı rüya görmemiz için zemin hazırlamaktır.

Şimdi gelelim şu meşhur da vinci uykusuna. Çok fazlı uyku olarak da bilinen bu uyku her 4 saatte bir 20 dakika uyuyarak gerçekleşiyor. yani günde yaklaşık 2 saat uyuyarak tüm uyku ihtiyacımızı giderebiliyor.

Benzersiz bir uyku formülüydü. Da Vinci Her 4 satte bir  20 dakikasını uyuyacaktı. Günde toplamda yalnızca 2 saat uyku için dört saat. Bu nedenle, günde fazladan altı üretken saat kazanabildiği görülüyor. Bu benzersiz rejimi izleyerek, 67 yaşında ek bir 20 yıllık üretkenlik kazandı.

Ama işler Tesla için Da Vinci kadar iyi gitmedi. Tesla nın herhangi bir 24 saatlik süre içinde asla iki saatten fazla uyumadığı iddia ediliyor. Bir dergiye göre , “Üniversitedeki profesörler, Tesla’nın babasını, genç alimin çalışma ve uyku alışkanlıklarının onu öldürdüğü konusunda uyardı .”

Bu da bu yöntemin çok kötü bir yanıdır. Ve İnsanların kendilerini tuhaf uyku saatlerine ve kısa uyku vardiyalarına teslim etmelerinin nedeni açıktır: Daha fazla zaman, ideal olarak daha fazla üretkenlik anlamına gelir. Siz siz olun aşırılıktan kaçının.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir